Navigácia

Šk. rok 2015/2016 Šk. rok 2016/2017 Šk. rok 2017/2018

Plánované podujatia

Šk. rok 2015/2016

Shakespeare´s day - školské kolo

Dňa 12. 04. 2016 sa v našej škole  uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy v anglickom jazyku – Shakespeare´s Day.

Školského kola sa zúčastnili tí najlepší žiaci, ktorí reprezentovali svoje triedy.

V I. kategórii bola najlepšou v prednese poézie  Nelka Bezáková, ktorá postupuje do mestského kola.

V II. kategórií získal  so svojou prózou 1. miesto Marek Zachar.

Všetkým, ktorí sa zúčastnili školského kola blahoželáme a veríme, že i v budúcom školskom roku nás potešia v prednese poézie alebo prózy v anglickom jazyku.

Vo fotogalérií si môžete pozrieť fotografie z nášho školského kola.

p. uč. Funtíková, p. uč. Zbínová a p. uč. Rečková

SAINT PATRICK ´S  DAY                                                                     

Dňa 17. 3.  si  žiaci 4., 6. a 8 .ročníka na vyučovacích hodinách Anglického jazyka pripomenuli známy náboženský a národný sviatok obyvateľov Írska a Spojeného  kráľovstva Veľkej Británie.  Žiaci , oblečení v odeve zelenej farby, sa prostredníctvom prezentácie preniesli o niekoľko storočí späť do obdobia, v ktorom žil a pôsobil Sv. Patrik.  – patrón Írska a šíriteľ kresťanskej viery. Keďže k symbolom tohto sviatku patrí trojlístok, známy ako a shamrock, naši žiaci si zhotovili tento symbol na vyučovacej hodine. Pozrite si fotografie v našom Fotoalbume.

 Vyučujúce Anglického jazyka:  Ing. Zuzana Zbínová, Mgr. Jana Funtíková

Biblická olympiáda

O našom úspechu v Biblickej olympiáde si môžete prečítať kliknutím na tento link : BO.docx

Hviezdoslavov KubínBližšie informácie sa dočítate tu : HK.docx

GVOBOJ

Je matematická súťaž, ktorú organizuje  Gymnázium Veľká okružná v Žiline. Tento rok sme sa jej zúčastnili prvý krát.  Potešilo nás siedme miesto, lebo účasť žilinských základných škôl a osemročných gymnázií bola veľká. Za našu školu bojovalo 4-členné družstvo v zložení Andrej Decký, Jarka Višňovská, Nikola Ďurajková a Štefan Brežný. Družstvo dostávalo postupne zadania so štyrmi úlohami, ktoré priamo tam opravovala porota, ktorú tvorili študenti. Ak bol výsledok nesprávny, poradili ako na to, a príklad vrátili späť na vyriešenie. Takto sa žiaci museli niekoľkokrát vrátiť, mali pritom beh cez prekážky tašiek a nôh. Takže si precvičili nielen mozog, ale aj kondíciu. Tešíme sa na ďalšie kolo!

p.uč. Holičová

Multi-Culti NOVEMBER

            Už po niekoľkýkrát sa v mesiaci november na hodinách ANJ venujeme iným kultúram. V tomto roku sme sa rozhodli cestovať prstom na mape do hlavného mesta Veľkej Británie, do Londýna a spoznávať jeho zaujímavosti.

            Určite mi dáte za pravdu, že motivovať niektoré deti k čítaniu vo voľnom čase ( a to nehovorím o čítaní v cudzom jazyku) je veľmi ťažké a preto sme novembrové piatky zasvätili práci s textom v angličtine o už spomínanom Londýne.

            V piatom ročníku sme s prekladom textov žiakom trošku pomohli, no starší žiaci texty lúskali s pomocou slovníkov.

Po zistení, čo Londýn ponúka „mladým“ návštevníkom (London for KIDS and TEENS) sme sa taxíkom vybrali spoznávať toto veľkomesto. Zistili sme pikošky o londýnskych taxíkoch a naše poznatky sme porovnali s taxíkmi jazdiacimi v New Yorku (London taxi vs. New York taxi).

Prvou zastávkou, ktorá fascinovala najmä dievčatá, bol Windsorský palác (Windsor Castle), ktorý skrýva unikátny domček pre bábiky. Žiakov informácie o ňom zaujali na toľko, že sme nakoniec vyhľadali na Youtube dokument, v ktorom sme ho videli takmer naživo a jeho technická prepracovanosť uchvátila aj chlapcov.

Predposledný novembrový piatok sme navštívili Múzeum voskových figurín (Madam Tussaud´s museum); zistili sme viac o jeho vzniku a jeho zakladateľke. V triedach kde sme zvládli text rýchlejšie sme nazreli aj do zákulisia. Vďaka internetu sme mohli pozorovať ako sa taká vosková figurína vyrába a ako dlho jej výroba trvá (až šesť mesiacov...).

November snáď ukončíme kúzelne J budeme sa totiž venovať londýnskemu metru a zastavíme sa aj na Nástupišti 9 a 3/4., kde bude možno na svoj spoj čakať aj Harry so svojimi kamarátmi...

            Na záver sa musím priznať, že s motiváciou to nebolo vždy jednoduché...ale...žiaci sú tvory súťaživé a tvory nenávidiace domáce úlohy a spojením týchto poznatkov o nich sa podarilo vytvoriť na hodinách „akčnú“ atmosféru, v ktorej žiaci pracovali vo dvojiciach. Tie úspešnejšie dvojice strávili víkend bez domácej úlohy z angličtiny. Ako málo stačí...však? 

November sa ale blíži ku koncu a úlohy opäť čakajú na všetkých bez výnimky.

 p.uč. Kočnerová

Súťaž EnglishOne alebo Vyhraj „Celeste“ do školy

            Od konca septembra až do začiatku novembra sa niektorí žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka zapojili do súťaže o kocert speváčky Celeste Buckingham pre našu školu, a samozrejme aj o iné hodnotné ceny.

            Súťaž žiakov zaujala aj z dôvodu, že na splnenie úloh bolo potrebné použiť internet a ich obľúbený počítač. Vďaka tejto súťaži sme si vyskúšali prácu s digitálnym vzdelávacím obsahom Angličtina – Core Curriculum for English a zistili sme ( nielen žiaci, ale aj ja ako pedagóg), že jeho využite môže byť príjemným osviežením vyučovacieho procesu, do ktorého ho aj na našej škole určite zaradíme.

            Na splnenie podmienok súťaže museli žiaci prelúskať desať úloh, za ktoré  získali nálepky. Tie potom lepili do hracieho plánu, ktorý každý súťažiaci dostal spolu s hracou kartou. Po splnení súťažných úloh sme hracie karty odoslali do súťaže a dúfali sme, že sa na nás usmeje šťastie a ujde sa nám nejaká cena...

“Žrebovanie súťaže EnglishOne prebehlo v piatok trinásteho. Môžeme konštatovať, že veľmi úspešne a bez akýchkoľvek problémov. Do súťaže sa zapojil rekordný počet učiteľov a žiakov. Spolu 877 učiteľov a približne 20 000 žiakov aktívne pracovalo na úlohách a zlepšovalo si svoje jazykové zručnosti.”

                                                       (http://www.englishone.sk/vyhercovia-sutaze-englishone-su-uz-znami/)

Bohužiaľ...šťastie sa na nás neusmialo a nepodarilo sa nám získať žiadnu cenu... Ale skúsenosť to bola cenná. Určite sa zapojíme aj do ďalších súťaží.

 p.uč. Kočnerová

Exkurzie

Na začiatku októbra sa žiaci 4. – 9. ročníka zúčastnili vzdelávacích exkurzií na miesta, o ktorých sa budú v tomto školskom roku podrobnejšie učiť. Tí mladší navštívili Oravu – absolvovali prehliadku Oravského hradu, zoznámili sa so životom a tvorbou P. O. Hviezdoslava a Martina Kukučína. Šiestaci so siedmakmi obdivovali históriu našich slávnych banských miest Kremnice a Banskej Štiavnice. V kremnickej mincovni videli, ako sa mince razili v minulosti a ako raziareň funguje dnes. Nevšedným zážitkom bolo aj sfáranie do hlbín bane Bartolomej. Najstarší žiaci navštívili rodné domy M. R. Štefánika v Košariskách a Ľudovíta Štúra v Uhrovci.

EXPERT GENIALITY SHOW

A je to tu! Určite už netrpezlivo čakáš na dátum tohtoročnej súťaže. O titul EXPERTTOP EXPERT môžeš zabojovať v utorok 1. decembra. Prihlásiť sa treba do jesenných prázdnin (29.10.).  Keďže šťastie praje pripraveným, od budúceho týždňa začne tréning. Na stránke www. sutazexpert.sk si môžeš vyskúšať testy. Súťaž EXPERT spočíva vo vypracovaní testu z dvoch súťažných tém, ktoré si každý súťažiaci ľubovoľne zvolí spomedzi týchto ponúknutých tém:

·         Spoločnosť kedysi a dnes (dejepis, občianska náuka, umenie, všeobecný rozhľad),

·         Svetobežník (fyzická a humánna geografia),

·         Mozgolamy (logické hádanky, postupnosti, zaujímavé slovné úlohy, kombinačné, pojmové myslenie),

·         Do you speak English? (čítanie, bežné výrazy, gramatika a reálie),

·         Tajomstvá prírody (biológia, fyzika, astronómia, chémia)

·         Prihlásiť sa môžeš do 29. 10.2015, štartovné je 4€, polovicu prepláca rada rodičov, čiže stačia ti 2€.

Všetkovedko

Už je tu veľký súboj o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími!

Všetkovedko je celoslovenská vedomostná  súťaž, prebehne na základných školách v utorok

1. decembra 2015.

Súťaží sa v štyroch samostatných kategóriách:

 • VŠETKOVEDKO 2 – druháci,
 • VŠETKOVEDKO 3 – tretiaci,
 • VŠETKOVEDKO 4 – štvrtáci,
 • VŠETKOVEDKO 5 – piataci.

Súťažný test pre druhákov bude mať 24 otázok, súťažný test pre tretiakov, štvrtákov a piatakov bude mať 30 otázok. Na jeho vyriešenie budú mať všetci 40 minút. Pri každej otázke budú štyri možnosti, iba jedna z nich bude správna.

Nábor súťažiacich robíme do 29. októbra! Štartovné je 4€, polovicu prepláca rada rodičov.

Novinky

Kontakt

 • Základná škola s materskou školou P.V.Rovnianka Dolný Hričov
  Školská 248
  013 41 Dolný Hričov
 • Základná škola : 0911 572133, 0415572133
  ZŠ roč. 1. - 4. : 0911 557213
  Materská škola : 0415572132
  Školská jedáleň : 0415572177

Fotogaléria